Laboratoria Przyszłości



          Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.

         Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących
o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy
i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.

        W ramach Laboratoriów Przyszłości otrzymaliśmy wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności
w zakresie  technologii i inżynierii.

Zakupiliśmy następujące pomoce i sprzęt:

Drukarka Flashgorge Adwenturer 4

Laptop Lenowo 14 V14 15 8 BG + WIN10

Stacja lutownicza z gorącym powietrzem -AIR

Statyw CAMROCK wysoki 168 cm

Mikroport -/ bezp.zest.mikrofonów SARAMONIC BLINK500 B2

Lampa SOFTBOX ze statywem, żurawiem i miniboomem bez żarówki

Żarówka fotograficzna

Mikrofon kierunkowy

Gimbal ręczny do aparatu i kamery RONIN-SC

Kamera sportowa XBLITZ MOVE 4K + (kamera internetowa)

Pakiet Korbo Kodowanie BLOCKS

Pakiet Korbo Kodowanie BLOCKS książka materiały edukacyjneCKS

Robot kuchenny planetarny KENWOOD KHC29

Szafka z pojemnikami na drukarkę

LOFI CODEBOX – Pakiet CODEBOX STARTER, CODEBOX DRIVE, CODEBOX TV

Filament do drukarki 3D Pla 1,75 0,85 kg Fiberlogy Easy

Ekosystem – 5 letni program wsparcia dla szkół -biblioteka szkolnych modeli 3D online, przykładowe projekty do wykorzystania, kompatybilne z drukarką 3 D.

Aparat  SONY DSC-HX60 20MPIX

            Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia w naszej szkole i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania  na lekcjach techniki, matematyki, informatyki, fizyki, edukacji technicznej i innych form rozwijania umiejętności.

Komunikat_prasowy_Laboratoria_Przyszłości w formacie pdf



Gry edukacyjne z elementami kodowania




Nauka kodowania




Wydruki 3D wykonane drukarką zakupioną w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.




LOFI omijający przeszkody- nowy projekt zdolnych uczniów klasy 7. Uczniowie mają już taką wprawę, że zmiana parametrów w aplikacji pomogła im ustawić dystans na jaki robot reagował napotykając przeszkodę. Pierwsze jazdy robota to wręcz próba przesuwania przedmiotów 🙂 Praca nad ROBOT LOFI daje im dużo radości i satysfakcji. 

Życzę miłego dnia !!!



Światłolub, Robokot – nowe projekty zdolnych uczniów klasy 7. Uczniowie mają już taką wprawę, że bardzo szybko diagnozują czemu robot nie działa zgodnie z założeniem i po zmianie parametrów w aplikacji i dokręceniu paru śrubek dzieło jest ukończone. Praca nad ROBOT LOFI daje im dużo radości i satysfakcji.



Na zajęciach w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”  we wrześniu konstruowaliśmy robot Lofi, wgrywaliśmy oprogramowanie.

Za pomocą LOFI Blocks – blokowego środowiska programowania podobnego do SCRATCHA, składając programy z kolorowych bloków uczyliśmy się sterować robotem.

Lofi umożliwia generowanie różnego rodzaju wizualnych efektów. Zajęcia pokazują kto z uczniów pasjonuje się informatyką i programowaniem. Korzystanie z instrukcji nie sprawiało uczniom żadnego problemu, byli zaangażowani i pomagali sobie nawzajem.



Przygody z Lofi ciąg dalszy…

Klasa 7 wytrwale, samodzielnie wg schematu złożyła kolejną odsłonę robota: robot malujący – zabawy przy sterowaniu było dużo. Mógłby śmiało zastąpić cyrkiel na matematyce i robot „wózek widłowy” – świetnie radził sobie podnosząc palety również będące w zestawie. Uczniowie już planują jaki kolejny projekt wybiorą.

–Życzę miłego dnia !!!



Przygoda z rojotem Lofi ciąg dalszy…

Uczniowie klasy 7 postanowili przerobić robot na inny. Robot malujący to pojazd z podnośnikiem widłowym, zmodyfikowany tak, aby na podnośniku można było zamontować pisak. Dzięki temu paleciak staje się Robotem malującym. Zaczęliśmy od konstrukcji podnośnika. 



„Pomyśl, zbuduj, zakręć” najlepiej opisuje innowacyjność klocków KORBO. Zabawa konstrukcyjnymi klockami KORBO pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, zachęcając je do kreatywnego i logicznego myślenia, stymulując zmysły, umożliwiając ćwiczenie zdolności manualnych oraz koordynacji ręka-oko. Uczniowi klasy 2 poznali zastosowanie tych klocków w zabawie i nauce. Najpierw poznali elementy konstrukcji, nazywali je (koła zębate, platforma, łącznik prosty, łącznik krzyżowy, korbka, walec). Następnie budowali obiekty odwzorowując schematy, jednak szybko poradzili sobie i zaczęli sami wymyślać swoje konstrukcje, które przy pomocy jednego ruchu  korbką wprawiane były  w ruch. Zajęcia bardzo zaangażowały dzieci, na których zrozumiały zależności mechaniczne, ale tez świetnie się bawili.