Oddział Przedszkolny


Dzień Mamy i Taty w przedszkolu

Dnia 29 maja dzieci z oddziału przedszkolnego zaprosiły swoich rodziców do przedszkola, aby wspólnie świętować Dzień Matki oraz Dzień Ojca. Z tej okazji pod kierunkiem p. Basi przygotowały występ na tę specjalną okazję. Tego dnia sala gimnastyczna stała się sceną, na której dzieci w galowych strojach zaprezentowały  program artystyczny prezentując swoje umiejętności wokalne i aktorskie. Przygotowały również dla rodziców własnoręcznie wykonane upominki. Przedszkolaki były wspaniałe. Występ upłynął w atmosferze wielkiego przejęcia dzieci i oczywiście wielkiej radości rodziców.

Mamo, Tato jak dobrze, że Was mam”- tymi słowami piosenki wyśpiewanej prosto z maleńkich serduszek naszych maluchów zakończyliśmy spotkanie z rodzicami.

B. GralaDzień Babci i Dziadka w oddziale przedszkolnym.

Dzień Babci i Dziadka to święto, które daje naszym najbliższym wiele ciepła, radości i miłości. Wnuczęta mogą okazać babciom i dziadkom jak bardzo ich kochają i jak są dla nich ważni. Laurka, ręcznie zrobiony upominek, piosenka, wierszyk- na tę okazję każdy prezent jest dobry. Ważne, żeby był to prezent od serca.

25 stycznia 2023r. dzieci z naszego przedszkola uczciły święto babci i dziadka. Przygotowały program artystyczny . Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Duma rozpierała ich serca, że mają tak utalentowane wnuczęta. Naszych najważniejszych gości przywitała pani dyrektor Teresa Śliwińska, podziękowała małym artystom za przygotowanie uroczystości, jak również złożyła serdeczne życzenia zaproszonym gościom. Babcie podziękowały swoim kochanym wnuczętom gromkimi brawami. Przyniosły im także to co dzieci lubią najbardziej – czekoladki.

To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Dzień, który ukazał nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile. Spisali się nasi najmłodsi i ich rodzice.

Bardzo dziękuję rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości i pyszne ciasto.

Barbara GralaWigilia w przedszkolu

Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najpiękniejszych dniu w roku, na który czekamy i przeżywamy go uroczyście w naszym przedszkolu. Dzieci poznają tradycje i zwyczaje świąteczne, aktywnie uczestniczą w przygotowaniach: ubierają choinkę, uczą się kolęd, wykonują ozdoby świąteczne, kartki i łańcuchy.

W dzień przedszkolnej Wigilii w całym przedszkolu panowała radosna, ożywiona atmosfera. Świąteczny stół wigilijny oraz dzieci w galowych strojach wprowadzały nastrój oczekiwania na wyjątkowe, niecodzienne wydarzenie. Dzieci obejrzały jasełka w wykonaniu uczniów naszej szkoły, odebrały gratulacje, dyplomy i nagrody za udział w świątecznym konkursie plastycznym a następnie w sali przedszkolnej podzieliliśmy się opłatkiem i zjedliśmy tradycyjne wigilijne potrawy przygotowane przez rodziców. Najwięcej radości sprawiły prezenty , które czekały pod naszą przedszkolną choinką. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie serdeczne relacje.

Dziękujmy rodzicom za pomoc w przygotowaniu naszej wigilii i prezentów.Konkurs przedszkolaków „Wesoła choinka

Konkurs plastyczny przedszkolaków pt. : „Wesoła choinka”

Dnia 22.12.2022 r. odbyło się podsumowanie świątecznego  konkursu plastycznego. Wszystkie prace były piękne i niepowtarzalne. Każde dziecko,  które wykonało prace na konkurs z rąk pani dyrektor otrzymało dyplom i drobny upominek. Trzy prace zostały szczególnie nagrodzone:

I miejsce – Wiktor Sulima

II miejsce – Kornelia Hołyszewska

III miejsce – Albert Sawa

Wszystkim dzieciom gratulujemy pomysłowości przy wykonywaniu prac.Pasowanie na przedszkolaka- Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.

Uroczystość pasowania na przedszkolaka w naszym przedszkolu odbyła się w Ogólnopolskim Dniu Przedszkolaka, czyli 20 września. Pasowanie na przedszkolaka to bardzo ważne wydarzenie dla naszych przedszkolaków. Maluszki zaprezentowały to, czego już nauczyły się w przedszkolu, mimo, że nie minęły jeszcze trzy tygodnie, kiedy po raz pierwszy przekroczyły jego próg. Dzieci tańczyły, śpiewały i pięknie recytowały wiersze. Złożyły ślubowanie. Uroczystego pasowania na przedszkolaka dokonała pani dyrektor T. Śliwińska. Z okazji Dnia Przedszkolaka i pasowania, Pani dyrektor obdarowała przedszkolaki kolorowymi piłkami. Również rodzice przygotowali swoim pociechom piękne prezenty oraz smakowity poczęstunek.

Wszystkim rodzicom pięknie dziękujemy za pomoc w organizacji naszej uroczystości.

B. Grala
Dzień kropki w przedszkolu.

Dzień 15.09.2022r. to Dzień kropki. Jest to święto, które ma na celu pobudzanie kreatywności, pomysłowości, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności. Dzieci  tego dnia przyszły ubrane w grochy, kropki i groszki. Świętowanie rozpoczęliśmy od zapoznania się z Vashti. Dzieci wysłuchały jej historii, a także obejrzały krótki filmik o tytułowej „Kropce”. Kolejnym punktem tego dnia było uczestnictwo w wielu kreatywnych zabawach z kropką – przedszkolaki rysowały swoje „dzieła”, ozdabiali kropkę, układali „kropkowe” wzory, poszukiwały kropek w otoczeniu. Uwieńczeniem naszych zabaw z kropką było wykonanie portretu kropki.

B. Grala
Dzień Mamy

Dnia 23 maja nasze przedszkolaki po długim okresie pandemii pierwszy raz mogły zaprosić swoje mamy na uroczystość z okazji ich święta. Przygotowały swoim mamom występ : śpiewały piosenki , recytowały wiersze oraz wręczały wcześniej przygotowane prezenty (bukieciki polnych kwiatów, laurki i wiosenne korale). Natomiast mamy w podziękowaniu za piękny występ wręczyły dzieciom drobne upominki. Na zakończenie uroczystości mamy zaproszone zostały na słodki poczęstunek i kawę o który również same zadbały. Spotkanie mam przy stole i kawie było miłym momentem po tak długiej izolacji. Po spotkaniu w przedszkolu mamy towarzyszyły swoim dzieciom podczas zabaw na placu zabaw. Dzieci rysowały kolorową kredą rysunki dla mam i puszczały bańki mydlane.
Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Podsumowanie działań prowadzonych w Oddziale Przedszkolnym działającym przy Szkole Podstawowej w Pławnej w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

W listopadzie 2021r. nasze przedszkole przystąpiło do projektu „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Dziedzictwa Narodowego. Głównym celem projektu jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury
i wiedzy. Nasz oddział przedszkolny w ramach projektu otrzymał wsparcie finansowe z przeznaczeniem  na: zakup książek będących nowościami wydawniczymi dla dzieci w wieku 3‑6 lat, oraz środki na realizację działań promujących czytelnictwo.

W zakresie działań promujących czytelnictwo wśród przedszkolaków w naszym przedszkolu podjęto szereg działań. W działania te włączeni zostali także rodzice naszych maluchów. W ramach pedagogizacji rodziców  w szatni przedszkolnej została przygotowana gazetka na temat wpływu czytelnictwa na rozwój dzieci. Wyszukano w  Internecie ciekawych prezentacji o rozwoju czytelnictwa wśród dzieci, które za pomocą nośników elektronicznych zostały wysłane do rodziców celem obejrzenia. Rodzice także zaangażowani zostali do pomocy w przeprowadzeniu pierwszego konkursu czytelniczego dla przedszkolaków. Pierwszy konkurs polegał wypożyczeniu dziecku do domu z przedszkolnego kącika czytelniczego nowej , zakupionej w ramach projektu książeczki. Zadaniem rodzica było wspólne z dzieckiem przeczytanie jej w domu. Zadanie konkursowe dla dziecka polegało na wykonaniu ilustracji do wysłuchanego opowiadania oraz opowiedzenie jego treści wszystkim dzieciom
w przedszkolu. Wykonanie zadania nagrodzone zostało wręczeniem przez panią dyrektor dyplomu „Przyjaciela książki” oraz zakupionej
w ramach projektu książeczki.

Drugi konkurs polegał na codziennym słuchaniu  czytanych w przedszkolu opowiadań, których bohaterem był urwis kot. Następnie dzieci miały w ramach konkursu wykonać kukiełkę głównego bohatera – kota. Za wykonanie kukiełki dzieci również nagrodzone zostały nowymi książeczkami.

Kolejne działania prowadzone w przedszkolu polegały na zakupieniu szafki bibliotecznej i zorganizowaniu przedszkolnego kącika czytelniczego, w którym umieszczone zostały zakupione książki. 

Nawiązano współpracę z biblioteką szkolną. W ramach współpracy przeprowadzono lekcję biblioteczną. Dzieci poznały pomieszczenia
i księgozbiory biblioteczne, poznały zasady wypożyczania książek. Zostały zachęcone do przyjścia z rodzicem do biblioteki w celu zapisania się
i wypożyczenia książki.

Czytanie książek w przedszkolu jest stałym punktem dnia przedszkolnego. Codziennie o stałej porze dzieci słuchają bajek i opowiadań czytanych przez nauczyciela. 

B. Grala
Wizyta w bibliotece


Światowy Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu.

25 listopada, jak co roku, przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim pluszowym przyjacielem. Przybyły głównie misie, ale pojawiło się też kilka innych pluszaków. Każdy był piękny i wyjątkowy.

Uroczysty dzień rozpoczęliśmy  od przedstawienia każdego z przyniesionych pluszaków. Dzieci opowiadały jak mają na imię ich pluszaki, jaka jest ich historia oraz za co je kochają.

Poznały historię święta i powstania misiów. Dla dzieci w tym dniu przygotowałam wiele atrakcji: tańce i zabawy z misiami, wspólne śpiewanie piosenek, degustację słodkości – misiowe ciasteczko. Było czytanie i oglądanie bajek o znanych misiach, zagadki i  kolorowanki. Na zakończenie dzieci podpisały (odbijając palec ) pod deklaracją postępowania z misiem, wykonały portret misia oraz otrzymały w prezencie ode mnie małego pluszowego misia, którego mogły zabrać do domu.

B. Grala


Dzień chłopaka w przedszkolu.

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu nasze dziewczynki złożyły chłopcom życzenia i upominki przygotowane przez rodziców.Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w przedszkolu.

Dzień ten obchodziliśmy w naszym przedszkolu 29.09.2021r. Celem akcji było promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania. Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania czasu, zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni czy wzbogacanie słownictwa. W tym roku ze względu na obostrzenia covid dzieci słuchały opowiadań, bajek i wierszy czytanych głównie przez nauczyciela. Po wysłuchaniu malowały zapamiętany fragment słuchanego utworu. Na zakończenie dnia powstały książki bajek wykonanych przez dzieci.

B. GralaJesień to kolorowa i wyjątkowa pora roku, stwarzająca mnóstwo okazji do poznawania przyrody.

Powitanie jesieni w naszym przedszkolu rozpoczęliśmy już 22 września . Tego dnia Dzieci przyszły do przedszkola w kolorach jesieni, przyniosły dary jesieni, z których wykonaliśmy kącik jesienny. Organizowane były  zabawy o tematyce jesiennej, poprzez które dzieci przyswoiły sobie wiadomości o rozpoczynającej się właśnie porze roku. Zatańczyły jesienną poleczkę, zrobiły panią Jesień, z którą odtańczyły jesienny taniec. Następnego dnia wybraliśmy się na spacer . W trakcie spaceru dzieci obserwowały zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie jesienią, poznawały nazwy drzew, zbierały liście i owoce drzew do kącika przyrody. Taki spacer to doskonała lekcja przyrody.

B. GralaOgólnopolski Dzień Przedszkolaka

„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”

  20 września – to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce, bowiem dzień ten jest Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka
Tego roku ze względu na dużą absencję spowodowaną chorobą, nasze przedszkolaki świętowały swoje święto nieco inaczej niż wcześniej było to zaplanowane . Dzień ten uczciliśmy w nieco okrojonym składzie.
Były konkursy sprawdzające znajomość zasad przedszkolnych, zabawy z balonami, tańce, puszczanie baniek mydlanych oraz kino z ulubioną przez dzieci bajką i kolorowymi chrupkami. Na koniec wykonały swoje portrety- portrety dzielnych przedszkolaków. Na pamiątkę tego wyjątkowego dnia każdy przedszkolak otrzymał uśmiechnięty balonik, dyplomik upamiętniający ten dzień oraz mały słodki upominek.

B. Grala


Zakończenie roku w przedszkolu i pożegnanie starszaków.

Kochane przedszkolaki życzę wam, aby tegoroczne wakacje były cieplutkie i radosne. Odpoczywajcie w pełnym słońcu, przy ładnej pogodzie, nabierajcie sił,  ale z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

A Wam drodzy rodzice dziękuję za pomoc w organizacji przedszkolnych wydarzeń, za wsparcie finansowe, za życzliwe podejście do spraw związanych z przedszkolem, oraz za gotowość do współpracy i wspólne rozwiązywanie problemów. DZIĘKUJĘ!

B. Grala


Wycieczka przedszkolaków do Grapy.

Dnia 21.06.2021r. nasze przedszkolaki wraz z rodzicami pojechały na wycieczkę na ranczo Grapa, które znajduje się w miejscowości Nowe Łąki k. Pielgrzymki. Na ranczu można spotkać wiele zwierząt, które były główną atrakcją dla dzieci m. in. daniele, zające, lamy, strusia, osły, kucyka i wiele innych. Zwierzęta były na tyle oswojone, że jadły dzieciom z ręki i same podchodziły, by je pogłaskać. Przedszkolaki były zachwycone tak bliskim obcowaniem z przyrodą i zwierzętami. Rodzice upiekli dzieciom pyszną kiełbaskę z grilla. Inną, ale jakże równie ciekawą i fascynującą atrakcją był plac zabaw – małpi gaj, w którym dzieci mogły bezpiecznie szaleć na kilkunastu domkach zawieszonych na drzewach i mostach zwodzonych miedzy nimi.

Zakupy na wycieczkę sponsorowała nam pani E. Sulima , pięknie dziękujemy! Kiełbaski i ciasteczka bardzo nam wszystkim smakowały.

B. GralaKarnawał w przedszkolu 2021


Dzień Przedszkolaka w przedszkolu 21.09.2020r.

         Obchody „ Dnia Przedszkolaka” w naszym przedszkolu rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem piosenki „Jestem sobie  przedszkolaczek”, oraz wysłuchaniem piosenki „Dzień przedszkolaka”. W ciągu dnia dzieci sprawdzane były ze znajomości kodeksu przedszkolaka, wykonywały konkurencje sprawnościowe. Za wszystkie dobrze wykonane zadania otrzymywały słoneczka. Zebrane słoneczka, były przeliczane i wymieniane na MEDAL DZIELNEGO PRZEDSZKOLAKA.

         Tego dnia było wiele niespodzianek: upominki dla każdego przedszkolaka, pyszne babeczki i soczki przygotowane przez rodziców, oraz zabawa bańkami mydlanymi na placu zabaw.

B. Grala


Akcja dla przedszkolaków  – sadzimy drzewa.

17 września 2019r. na terenie naszej szkoły odbyła się akcja sadzenia drzew. Pan M. Majer zorganizował przedszkolakom ciekawą lekcję pokazową na temat sadzenia drzew. Zapoznawał dzieci z systemem korzeniowym drzew, przekazywał wiele ciekawostek na temat warunków jakie trzeba spełnić aby drzewo pięknie rosło. Już od rana przedszkolaki czekały z niecierpliwością, kiedy rozpocznie się ta akcja. O ustalonej godzinie ubrane w odpowiedni strój i zaopatrzone w odpowiedni sprzęt przystąpiły do pracy wg. wskazówek pana Majera.  Pan Majer wyjaśnił dzieciom krok po kroku jak umiejętnie posadzić drzewo. Zapewnił również wiele atrakcji min. takich jak: możliwość posiedzenia w koparce i ładowarce, opowiadał o zasadach działania sprzętów wykorzystywanych  w ogrodnictwie.  Dzieci miały możliwość zapoznania się z pracą ogrodnika. Była to dla nich ciekawa i bardzo pouczająca lekcja przyrody, którą zapamiętają na długo.

Barbara Grala


Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka w Oddziale Przedszkolnym
w Pławnej.

Dnia 20.09.2019r. w naszym przedszkolu świętowaliśmy Dzień z Przedszkolaka. Zabawa odbywała się według scenariusza pt.: „ Podróż przez krainę bajek”. Przedszkolaki zaczarowane w krasnoludki podróżowały pociągiem prowadzonym przez maszynistę. Na stacjach spotykały postacie z bajek, które zapraszały je do tańców i zabaw ze śpiewem. Goście z bajek sprawili dzieciom największą radość. Były nimi mamy przebrane za Kota w butach, Kopciuszka. Małgosię , Kaczkę dziwaczkę i Czerwonego Kapturka. Mama Kai upiekła dzieciom pyszne babeczki. Pani Podobińska – mama Grzesia zorganizowała dzieciom poczęstunek ( słodycze, owoce i soki) oraz zabawki dla przedszkola, które na zakończenie imprezy  były dla dzieci ogromną niespodzianką.
 Z tej okazji również pani dyrektor Teresa Śliwińska przyniosła przedszkolakom słodycze i złożyła najserdeczniejsze życzenia.

Mamom, które zaangażowały się w uatrakcyjnienie naszej uroczystość pięknie dziękujemy!

Barbara Grala


Dzień chłopaka w przedszkolu.

30 września uczciliśmy dzień chłopaka. W naszym przedszkolu  zanim wręczyliśmy chłopakom upominki, musieli najpierw wykonać kilka zadań. Zadania nie były proste: pompki, przysiady, picie soku z cytryny z pełnym uśmiechem, itp. Wszystkie te zadania chłopcy wykonali bez trudu i dlatego dziewczynki wręczyły im upominki przygotowane przez mamę Grzesia oraz legitymację super chłopaka.


DZIEŃ MISIA W PRZEDSZKOLU

W dniu 25 listopada dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Święto to w naszym przedszkolu jest już tradycją.
Tego dnia dzieci przyszły ze swoimi ulubionymi i kochanymi  pluszakami. Nasze zabawy rozpoczęliśmy od przedstawienia pt.; „O niegrzecznym misiu”, które zaprezentowaliśmy  rodzicom. Następnie dzieci opowiadały o swoich misiach. Poznały historię powstania pluszowego misia. Słuchały czytanych fragmentów bajek o misiach, uczyły się wiersza o misiu, bawiły się i tańczyły z misiami w rytm piosenki „Pokochaj pluszowego misia” i wielu innych. Zaprosiły swoje misie do wspólnej gimnastyki ciała ale także gimnastyki buzi i języka. Na zakończenie wykonały portret swojego misia oraz pokolorowały mega kolorowankę. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i  radości.

B. Grala